Poliisi tutkiiko?

LIISA MARIAPORI kirjoittaa

Sisäministeri Paula Risikko on ilmoittanut, että ensimmäinen yhdistyksemme jäsen saa asiansa sisäasiainministeriön poliisijohdon tutkittavaksi

Meistä monet ovat tehneet asiassaan tutkintapyyntöjä, jotka poliisi jättää tutkimatta periaatteella ”ei korppi korpin silmaa puhkaise”.

Seurataan nyt mielenkiinnolla, ryhtyykö poliisijohto toimenpiteisiin vai ei. Tämä jäsenemme on tehnyt tutkintapyynnön poliisille 2013, mutta poliisi ei ole tutkinut asiaa, vaan on katsonut, että mitään rikosta ei ole tapahtunut.

Vastaavanlaisia tapauksia meillä on todella paljon.

3 thoughts on “Poliisi tutkiiko?”

  1. KUN Suomessa korkein syyttäjä on ollut oikeuden kuultavana ja kolme ylintä poliisijohtajaa on epäiltynä virkavelvollisuuden rikkomuksista. JO VAIN on syytä tutkia poliisin johtotason vastuu laistettujen juttujen osilta, tapauksissa joissa tutkintapyynnöt on jätetty tutkimatta.

    Paketti on varmasti iso.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *